Making snacks more efficiently can take a number of forms. Today, I’m going to take into account time, energy use, and money.

There may be times when you need to make a whole load of edibles… could be muffins, cookies, fudge, or otherwise. Whatever the case, there are ways to make the process more efficient if you aren’t already doing so. Here’s a look at how you can accomplish this.

bake-1238682_640

Working More Efficiently

  1. Make a double batch of plain cookie base or muffin base. Split up the batter but add different ingredients. This allows you to make a larger amount of these goods but to have a better variety.
  2. If you have enough practice, you can actually make stove top fudge more than one pan at a time. Stagger the time that you turn on the heat for each pan. Once you have this down pat, depending on the recipe, you can have 6 pans of fudge done within 1.5 hours or less.
  3. Make squares that require similar ingredients, it’s possible to create all of them at pretty much the same time. I learned this one working at a bakery. They had four types of squares with a graham base. We did the bases all at the same time but added different toppings to them. At the end, they all had a different flavor. This can be done with graham crumbs, shortbread, cookie, or other types of bases.

cooffe-958696_640

Saving Energy (Utility Costs)

  1. Place two trays or pans (or as many as you can) on one level of the oven if possible. It is better to do this with items that require the same temperature. Make sure you time each item correctly. Doing this can cut down on your electricity use by half.
  2. Use stove top recipes instead of microwave options. The microwave tends to use up a lot more energy than most modern-day stoves.
  3. Hand mix items instead of using the blender when possible. You can do this with most muffin and cookie doughs. Not only can this save utility costs but it can be a great form of muscle building! 😀
  4. Lower the heat in your kitchen when you are going to be baking or cooking for an extended period of time. The heat from the stove or oven will build up, creating more heat in the room. Each time you do this can save you a few cents but it all adds up.

sieve-1262922_640

Saving Money

  1. Before buying in bulk check on sales. I have personally found that sometimes buying prepackaged items on sale is cheaper than the bulk food store.
  2. Buy in larger quantities when items are on sale if the items are non-perishable. If not, only buy larger quantities if you are going to use them. Otherwise, these additional items may go to waste.
  3. Reduce energy use on a regular basis. You may not notice the savings at first but you will if you are consistent with your efforts.
  4. Compare brand names. There are some great quality baking goods made by lesser known manufacturers. It can be worth checking out these options. This is even true when it comes to gluten free items.
  5. Larger packages of items may be cheaper but do the math first. Make sure you are getting better value for your money. Otherwise, it is better to purchase more of the smaller packages.

These are a few ways to help your snack making become more efficient in terms of time, energy, and money. These tips can be handy, especially when you have to prepare large amounts of food.

Advertisements